خانه / مشاوره / تند خوانی

تند خوانی

تند خوانی روند تشخیص سریع و جذب جملات و عبارات در یک صفحه به طور یکجا به جای توجه به تک تک کلمات است. در این مقاله روش های تند خوانی یا همان speed reading را با هم مرور می کنیم. اگر روی این روش تسلط پیدا کنید سرعت و حافظه خود را به طور بی مانند افزایش خواهید داد. سوال اینجاست که آیا واقعا تند خوانی مفید است؟ جواب صد در صد مثبت است. برای امتحانات یا آزمون های مختلف باید این روش ها را فرا بگیرید تا نتیجه را به طور ملموسی حس کنید.

1. مکث‌ها و توقف‌های چشمان خود را حین خواندن سطر ها کاهش دهید.

این همان تمرکزهای لحظه‌ای روی حروف و واژه‌ها ست. ما هنگام خواندن هر یک از سطرهای یک متن، باید چشمان خود را به صورت جهشی به سمت جلو حرکت دهیم. اکنون هر میزان که ما این مکث‌ها و جهش‌ها را کاهش دهیم سرعت خواندنمان نیز افزایش می‌یابد. تعداد این توقف‌ها معمولاً در افراد کند خوان به 7بار در هر سطر می‌رسد اما شما می‌توانید این مکث‌ها را به 3 بار در هر سطر کاهش دهید.

هنگام مطالعه چشمان خود را در طول سطرها حرکت دهید و نه سر خود را.

برای کاهش مکث‌ها می‌بایست حوزه دید خود را افزایش دهید. برای این منظور شما باید سعی کنید تا تصاویر واقع در گوشه چشمان خود را بدون این که به طور مستقیم به آن ها نگاه کنید، ببینید.

اجازه ندهید حین مطالعه دیدتان دچار سرگردانی شود.

2 . برای تند خوانی واژه‌ها را گروه‌بندی کنید.

اکنون باید بیاموزیم که دسته‌ای از کلمات را با یکدیگر ترکیب کرده و یک جمله را در آن واحد بخوانیم و در قدم بعدی باید بیاموزیم که چگونه جملات را دسته‌بندی کرده و مفهوم کلی یک پاراگراف را استخراج کنیم.

دسته‌بندی واژه‌ها قوه ادراک و فهم را افزایش می‌دهد. به طور کلی مفهوم را آسان‌تر می‌توان از یک دسته واژه استخراج کرد تا از کلمات منفرد و حتی حروف تک.

3 . هیچ‌گاه به عقب برنگردید.

اغلب افراد عادت کرده‌اند هنگام مطالعه به عقب بازگشته و واژه‌ها و یا قسمت‌هایی از متن را که به درستی متوجه نشده‌اند بازخوانی کنند. این کار سرعت خواندن شما را کاهش می دهد. شما می‌توانید با مطالعه تکمیلی، قسمت‌هایی را که به درستی متوجه نشده‌اید درک کنید. شاید با خودتان بگویید که این بازخوانی مجدد هم زمان می‌برد، اما بازگشت مکرر به عقب برای بازخوانی قسمت‌های درک نشده به مراتب وقت‌گیرتر از مطالعه مجدد یک مطلب به روش تندخوانی است.

4 .هدفمند مطالعه کنید.

هدف خود را از مطالعه هر مطلبی از پیش تعیین کنید که چه نوع اطلاعاتی را می‌خواهید کسب کنید. این کار سبب می‌‌شود تا شما اطلاعات غیرضروری و حاشیه‌ای را در فرایند مطالعه حذف کنید.

5 . نقطه کلمات و مفاهیم کلیدی را مطالعه کنید.

ما برای نگاشتن مطالب باید پاره‌ای دستورات نوشتاری و ساختار صحیح جملات را رعایت کنیم. 40 تا 60 درصد کل یک متن دارای واژه‌ها، حروف بی‌اهمیت و غیرضروری مانند حروف ربط هستند.

بیاموزید تنها اسم‌ها و افعال را بخوانید. نکات و مفاهیم اصلی و کلیدی یک پاراگراف را پیدا کنید و آن را در ذهن بسپارید و جزئیات خارج از موضوع اصلی را حذف کنید.

6 .با صدای بلند مطالعه نکنید.

7 . در محیط مطالعه خود هر عاملی را که موجب پرت شدن حواس شما می‌‌شود حذف کنید.

8 . هر میزان که شما با واژگان و اصطلاحات یک زبان آشناتر باشید، درک بهتری از متون آن زبان خواهید داشت، بنابراین تا می‌توانید واژه و اصطلاح جدید بیاموزید.

9 .تمرین و تمرین کنید. تا می‌توانید تند خوانی را تمرین کنید. تندخوانی نیز همچون سایر مهارت‌ها نیاز به ممارست دارد.

10 .تمرکز خود را حین مطالعه حفظ کنید. بدین مفهوم که هنگام خواندن مطلبی خاص، به چیز دیگری فکر نکنيد.


کیاوش فراهانی

youtube logo 2
کانال یوتوب ما
تند خوانی
speed reading

درباره ادمین زبان انگلیسی

بیست و یک سال سابقه آموزشی, تالیف بیش از 28 عنوان کتاب رسمی و نوشتن 200 مقاله زبان انگلیسی سطوح مختلف.

حتما ببینید

آزمون شبیه ساز تمرین کنید

در این مقاله با هم به بررسی فواید آزمون شبیه ساز برای ارتقا معدل می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

youtube logo 2
صفحه یوتوب ما را دنبال کنید.
error: Content is protected !!