خانه / PTE CORE / آزمون زبان انگلیسی PTE Core چیست؟

آزمون زبان انگلیسی PTE Core چیست؟

PTE Core یک آزمون جدید زبان انگلیسی آنلاین و کامپیوتری است که مهارت‌های چهار‌ گانه زبان انگلیسی (Speaking ،Writing ،Reading و Listening) جنرال متقاضیان را ارزیابی می‌کند. آزمون PTE Core توسط دولت کانادا برای درخواست‌های اقامت دائم از طریق مسیرهای مهاجرتی مختلف پذیرفته می‌شود.

آزمون PTE Core توسط موسسه PEARSON (ناشر انتشارات Longman) برگزار می‌شود. این آزمون برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ و پس از چند سال برنامه‌ریز‌ی با همکاری چندین تن از برترین متخصصان حوزه‌ی ارزیابی و سنجش زبان انگلیسی برگزار شد و بلافاصله در سرتاسر جهان توسط دانشگاه‌ها، دولت‌ها و مؤسسات تخصصی مختلف به عنوان یک آزمون معتبر پذیرفته شد.

آزمون PTE Core به عنوان جایگزینی برای آزمون IELTS جنرال مورد قبول اداره مهاجرت کانادا است و شما میتوانید از نمره آن برای همه کارهای مهاجرتی خود استفاده کنید.

در آزمون PTE Core فرآیند نمره دهی صرفاً توسط هوش مصنوعی انجام می گیرد و هیچ عامل انسانی دخل و تصرفی در تععین سطح و نمره دهی ندارد. پس با رعایت مواردی که هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) طراحی شده برای این آزمون بر روی آنها حساس است می توان نمراتی به مراتب بالاتر از معادل آیلتس کسب کرد. به عبارت دیگر در کلاس ها به شما قالب هایی را آموزش می دهم تا روی آن ها تمرین کرده و نمره خوبی کسب کنید.

آزمون PTE Core یک ارزشیابی یکپارچه از مهارت های شما در زبان انگلیسی انجام می دهد. برای این منظور اکثر سوالات مهم آن بطور همزمان دو مهارت از مهارت های اصلی را مورد ارزیابی قرار می دهند، یعنی نمره سوالات هر بخش روی نمره مهارت های دیگر هم تاثیر می گذارد.این آزمون دارای سه بخش اصلی می باشد. بخش اول Speaking and Writing ، بخش دوم Reading  و بخش سوم نیز Listening نام دارد. کل آزمون حدوداً 2 ساعت به طول می انجامد و در طول این مدت شما فقط با کامپیوتر تعامل خواهید داشت.

توضیح جزییات آزمون PTE Core

این آزمون به ظور کلی دارای 19 آیتم است که به ترتیب زیر مطرح می شوند و باید روی آن ها تمرین کنید.

در این بخش متنی روی صفحه نمایش داده می‌شود که لازم است آن را با صدای بلند بخوانید. به تناسب طول متن 30، 35 یا 40 ثانیه فرصت دارید تا متن را برای خود بخوانید و آماده پاسخگویی شوید. بعد از شنیدن یک صدای بیپ لازم است متن را با صدای رسا بخوانید تا ضبط و بر اساس کیفیت روخوانی شما توسط کامپیوتر نمره دهی شود.

Read ALoud
در این بخش لازم است پس از شنیدن یک فایل صوتی نسبتا کوتاه، آن را به روانترین صورت ممکن تکرار کنید. صدا به طور خودکار پخش خواهد شد و هنگامی که پخش صوت به پایان رسید، میکروفون شما فعال می‌شود. با فعال شدن میکروفون باید در حد توان همان چیزی را که شنیدید تکرار کنید تا ضبط و بر اساس کیفیت آن توسط کامپیوتر نمره دهی شود.

Repeat Sentence
در این بخش شما باید یک تصویر را توصیف کنید. ابتدا 25 ثانیه فرصت دارید تا تصویر را ببینید و برای پاسخگویی درباره آن آماده شوید. پس از شنیدن صدای بیپ باید تصویر روی صفحه نمایش را به روانترین حالت ممکن توصیف کنید تا ضبط و بر اساس کیفیت آن توسط کامپیوتر نمره دهی شود.

Describe Image
در این بخش یک شرایط فرضی به صورت صوتی و با متن برای شما توضیح داده می شود. پس از اتمام پخش توضیحات مربوطه 20 ثانیه فرصت آماده سازی خواهید داشت. پس از شنیدن صدای بیپ باید مشابه فردی که در شرایط مفروض قرار گرفته است صحبت کنید، تا بر اساس کیفیت آن توسط کامپیوتر نمره دهی شود.

Respond to a Situation
در این بخش یک سوال نسبتا کوتاه در حیطه معلومات عمومی از شما پرسیده می شود که باید به صورت کوتاه و مختصر به آن پاسخ دهید. این سوال می‌تواند فقط صوتی یا همراه با تصویر نیز باشد. با فعال شدن میکروفون بلافاصله می‌توانید پاسخ مورد نظر را بگویید که در صورت صحیح بودن امتیاز مربوطه را خواهید گرفت.

Answer Short Questions
در این بخش متنی به شما نمایش داده می شود که باید طی مدت 10 دقیقه یک خلاصه‌ برای آن بنویسید. متن خلاصه نویسی شما باید به لحاظ گرامری یک جمله بوده و بین 25 تا 50 کلمه باشد. در پایین صفحه نمایش تعداد کلماتی که نوشته‌اید به صورت خودکار شمرده و نمایش داده می‌شود.

Summarize Written Text
در این بخش از شما خواسته می شود تا برای یک شرایط فرضی ایمیل بنویسید. ابتدا باید متنی که شرایط مفروض را توضیح می دهد بخوانید و سپس یک ایمیل 50 تا 120 کلمه ای بنویسید که برای این کار 9 دقیقه زمان خواهد داشت. در نهایت بر اساس کیفیت متن نوشته شده (گرامر، سطح لغات و …) نمره دهی توسط کامپیوتر انجام می شود.

Write Email
در این بخش متنهایی با چند جای خالی به شما نمایش داده می‌شود. هرکدام از این جاهای خالی دارای چند گزینه برای پر کردن جای خالی مربوطه هستند. شما باید پس از خواندن و فهمیدن متن با استفاده از دانش لغت و کالوکیشن خودتان از میان گزینه‌های موجود بهترین گزینه را برای پر کردن جای خالی مورد نظر انتخاب کنید.

Fill in the Blanks
در این بخش از شما خواسته می شود پس از خواندن یک متن با توجه به سوالی که برایتان مطرح شده، گزینه های درست را انتخاب کنید. هر گزینه صحیح دارای یک نمره مثبت و هر گزینه غلط دارای یک نمره منفی می باشد.

Multiple Choice / Multiple Answers
در این بخش یک متن به چند قسمت تقسیم شده و قسمتهای مختلف این متن به ترتیب تصادفی در باکس سمت چپ صفحه قرار گرفته اند. شما باید قسمتهای مختلف این متن را به ترتیب درست در باکس سمت راست صفحه بچینید.

Reorder Paragraphs
در این بخش یک متن با چند جای خالی به شما نشان داده می‌شود. در پایین متن باکس مربوط به گزینه ها (کلمات) وجود دارد. شما باید کلمات مناسب را از کادر پایین صفحه انتخاب کنید و در جاهای خالی مربوطه قرار دهید. توجه داشته باشید که تعداد کلمات داده شده بیشتر از جاهای خالی بوده و تعدادی از آنها اضافی هستند.

Fill in the Blanks (Reading)
در این بخش از شما خواسته می شود پس از خواندن یک متن با توجه به سوالی که برایتان مطرح شده، از بین گزینه های موجود گزینه درست را انتخاب کنید.

Multiple Choice / Single Answer
در این بخش یک فایل صوتی یا ویدئو برای شما پخش می شود. سپس شما باید یک خلاصه‌ 20 تا 30 کلمه‌ای برای آن بنویسید. در مجموع برای پاسخ‌دهی به این آیتم 10 دقیقه زمان خواهید داشت. تعداد کلمات تایپ شده در پایین کادر مربوطه نمایش داده می شود.

Summarize Spoken Test
در این بخش یک فایل صوتی یا ویدئو برای شما پخش می شود. همچنین در صفحه آزمون یک سوال به همراه گزینه های مربوطه وجود دارد که باید با توجه به آنچه شنیدید، گزینه های صحیح را از میان آنها انتخاب کنید. هر گزینه صحیح دارای یک نمره مثبت و هر گزینه غلط دارای یک نمره منفی می باشد.

Multiple Choice/ Multiple Answer
در این بخش یک متن دارای چند جای خالی برای شما نمایش داده می شود و سپس فایل صوتی مربوط به آن پخش می شود. شما باید جاهای خالی را دقیقا با کلماتی که در فایل صوتی می‌شنوید، پر کنید. هرچه تعداد کلمات بیشتری را با املای صحیح تایپ کنید، نمره بیشتری اخذ خواهید کرد.

Fill in the Blanks ( Listening)
در این بخش یک فایل صوتی یا ویدئو برای شما پخش می شود. همچنین در صفحه آزمون یک سوال به همراه گزینه های مربوطه وجود دارد که باید با توجه به آنچه شنیدید، بهترین جواب را برای این سوال انتخاب کنید.

Multiple Choice / Single Answer (Listening)
در این بخش یک فایل صوتی برای شما پخش می شود که در انتهای آن صدای بوق خواهید شنید. از شما خواسته می شود از بین گزینه های موجود در صفحه بهترین آنها را برای تکمیل قسمتی از فایل صوتی که در آنجا صدای بوق شنیدید انتخاب کنید.

Select Missing Word
در این بخش متن مربوط به یک فایل صوتی از پیش ضبط شده روی صفحه مانیتور ظاهر می‌شود و همزمان با پخش صوت شما باید کلماتی از متن که با فایل صوتی مغایرت دارند را شناسایی کنید. هرچه تعداد مغایرت های بیشتری را شناسایی و با کلیک کردن روی کلمه مورد نظر هایلایت کنید، نمره بیشتری خواهید گرفت. البته برای کلماتی که به اشتباه هایلایت شوند نمره منفی در نظر گرفته می شود.

Highlight Incorrect Word
در این بخش یک فایل صوتی کوتاه حاوی یک جمله برای شما پخش خواهد شد که باید به آن گوش داده و سپس جمله‌ای که شنیدید را در کادر اختصاص داده شده برای این منظور تایپ کنید. هرچه تعداد کلمات بیشتری از جمله را با املای صحیح تایپ کنید نمره بیشتری نیز خواهید گرفت.
Write from Dictation
آپارات، آیلتس، کلمات ناآشنا
Answer Short Question video

آیا در آزمون PTE Core سوال تکراری نیز مطرح می شود؟

به دلیل بانک سوالات محدودتر این آزمون، احتمال مواجهه شما با سوالات تکراری به مراتب بیشتر از آزمون های مشابه است. یعنی با تسلط بر متریال ها و سوالات آزمون های گذشته، می توانید به طور مثبتی موفقیت خود در این آزمون را افزایش دهید.

آیا کلاس گرفتن برای این آزمون واجب است؟

جهت کسب آمادگی برای آزمون PTE-Core می توانید در دوره های تخصصی آنلاین ما شرکت کنید. اگر سطح دانش زبان شما در حد متوسظ باشد می توانید مستقیماً وارد دوره های تکنیکی PTE شوید، ولی اگر سطح شما ضعیف باشد توصیه ما به شما شرکت در دوره های Pre-PTE است که به صورت تخصصی برای این هدف طراحی شده اند. شما در این دوره ها در حداقل زمان ممکن تنها مطالبی را می آموزید که برای شرکت در دوره های PTE و موفقت در این آزمون برایتان مفید خواهد بود.

پس از اطمینان از اینکه برای آزمون اصلی آمادگی کامل دارید می توانید در وبسایت رسمی Pearson به آدرس : pearsonpte.com/book حساب کابری ساخته و آزمون را ثبتنام نمایید. دقت کنید که در هنگام ایجاد حساب کاربری اطلاعات هویتی خود شامل “نام”، “نام خانوادگی” و “تاریخ تولد” را دقیقا مانند پاسپورت خود وارد نمایید، چون این تنها بخشی از حساب کاربری شما است که غیر قابل ویرایش است.

آپارات، آیلتس، کلمات ناآشنا
PTE Core exam

قابل ذکر است که متاسفانه این آزمون در ایران برگزار نمی شود و برای شرکت در آزمون باید به کشورهای همسایه مانند آذربایجان، ترکیه، عراق یا امارات بروید. البته برای نمونه کل هزینه صرف شده برای شرکت در این آزمون در شهر ارزروم ترکیه (با احتساب هزینه ثبت نام، عوارض خروج، حمل و نقل زمینی و دو شب اقامت در هتل) تقریبا برابر با آزمون آیلتس در ایران خواهد بود.

youtube logo 2
فیلم اموزشی PTE ما در کانال یوتوب
مکالمه انگلیسی، آیلتس، سلپیپ، کلاس آنلاین، PTE CORE
کلاس های آنلاین PTE C0re, IELTS, CELPIP با استاد کیاوش فراهانی مدرس رسمی آموزشگاه های ایران و کانادا ( تماس با شماره 09121150786 )

درباره ادمین زبان انگلیسی

بیست و یک سال سابقه آموزشی, تالیف بیش از 28 عنوان کتاب رسمی و نوشتن 200 مقاله زبان انگلیسی سطوح مختلف.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

youtube logo 2
صفحه یوتوب ما را دنبال کنید.
error: Content is protected !!