خانه / عمومی / سفرنامه بانکوک

سفرنامه بانکوک

تو پای به راه در نه و هیچ مپرس                   خود راه بگویدت که چون باید رفت

در سفرنامه بانکوک می خواهم با صداقت و با بیانی ساده، از تجربه سفرم به سرزمین لبخند ها (تایلند) و پایتخت آن برایتان چند خطی بنویسم و خاطراتم را با شما سهیم شوم. بیایید با هم گامی نو درباره فرهنگ، جذابیت های توریستی، هزینه ها و واقعیت های این کشور برداریم و از گذشتگان فاصله بگیریم.

هر چند زبان انسان در توصیف زیبایی های جهان هستی و قدرت خداوند ناتوان است.

کشور تایلند پر از جاذبه های طبیعی از قبیل جنگل و دریا و … است و یکی از برترین مقاصد گردشگری و تفریحی دنیا با بیش از 20 میلیون توریست در سال و گردش بسیار بالای مالی است و هر شهر آن جذابیت خاص خود را دارد.

من نیز با توجه به شنیده ها و بودجه 3 شهر بانکوک، پاتایا و پوکت را انتخاب کردم و تجربه آن ها را با شما به اشتراک می گذارم. آب و هوای بانکوک پایتخت تایلند گرم و شرجی به همرا باران های سیل آسا است و اکثر روزهای سال آفتابی نیست.

همواره فراموش نکنید که هدف افراد از سفر کردن با دیگران تفاوت دارد و سفرهای من نیز با هدف شخصی برنامه ریزی شدند.

با توجه به اینکه اکثر پروازها ابتدا به بانکوک و بعد سایر شهر ها بود من نیز آن شهر را به عنوان مقصد اول انتخاب کردم و با پرواز خوب عمان ابتدا به فرودگاه مسقط و بعد به سمت فرودگاه سوارنوبومی بانکوک ( حدود 6 ساعت) رهسپار شدم.😍

سفرنامه بانکوک
تصویر از مانیتور داخل هواپیما
یکی از غذاهای داخل هواپیما
رسیدن به فرودگاه بانکوک

پیشنهاد برنامه سفر چند روزه به شهر بانکوک

دوستان عزیزم سفر به شهر بانکوک را می توان به صورت فشرده از 2 تا 4 روز به پایان رساند. به سلیقه و بودجه شما قابل تغییر و انتخاب است.

برای کمک به برنامه ریزی سفر و استفاده بهینه از بازدیدتان، در زیر برنامه سفر پیشنهادی من برای بانکوک آورده شده است. این برنامه به شما کمک می کند تا با این شهر پرتحرک و شلوغ به گونه ای برخورد کنید که شما را در مسیر درست قرار دهد و از آن خارج شود تا بتوانید پیاز بانکوک را پوست بگیرید و بفهمید که چرا من آن را بسیار دوست دارم.

Day 1: Grand Palace, Khao San Road, & more!

Day 2: Floating Market, Muay Thai Fight, & more!

Day 3: Chatuchak Weekend Market, Lumpini Park, & more!

Day 4: Bangkok Art and Culture Center, National Museum, & more!

Other Things to See and Do: Museum of Siam, Lake Taco, & more!

روز اول سفرنامه بانکوک

بعد از بازرسی و خروج از فرودگاه، ماشینی از طرف آژانسی که بلیط را خریده بودم به دنبالم آمد و مرا به سمت هتل به فاصله 30 دقیقه با احتساب ترافیک برد. اکثر هتل هاب بانکوک نزدیک مراکز خرید، برج ها و بازارها میباشد و حتی پیاده هم می توان به اکثر آن ها سر زد.

بعد از دیدن راهنمای تور و انجام کارهای check in در هتل ، کمی استراحت کرده و بعد شروع به پیاده روی و گشت زنی در خیابان های اطراف هتل کردم. چیزی که در نگاه اول به چشمم آمد شلوغی ، موتورها و هیاهو، مغازه ها و چرخ هایی که غذاهای خیابانی مختلف می فروختند، مغازه های ماساژ که ماساژورهایی با لباس های تمیز و یک رنگ شما را به داخل دعوت می کردند و ساختمان های مرتفع بلندی که کمی شما را متعجب می کرد.

خیابان اصلی سفرنامه بانکوک
خیابان های اصلی نزدیک هتل

با توجه به تعاریفی که از باغ وحش بانکوک شنیده بودم, به دکه هایی که بلیط تورها را می فروختند مراجعه کردم. کمب صحبت کردم و چانه زدم تا برای فردا بلیط تور باغ وحش را با قیمتی مناسب تر از راهنمایی تور خریدم. شب هم با خوردن یک غذای خیابانی به قیمت 100 بات به نام Padthai with seafood که ترکیبی از نودل، سبزیجات، میگو، ماهی اسکویید ،هست پا و سبزیجات بود و یک ساعت ماساژ به هتل برگشتم.

غذاهای محلی سفرنامه بانوک
غذای خوشمزه تایلندی به نام پد تای😍

هزینه ماساژ تایلندی به مدت یک ساعت 200 بات می باشد که سال ها است بدون تغییر مانده است. این ماساز بسیار مفید است و برای انواع دردها یا خستگی و یا جریان خون در بدن بسیار مفید است و از سنت های قدیمی کشور تایلند است که به صنعتی پر درآمد تبدیل شده است.

روز دوم سفر بانکوک

با توجه به اینکه تور باغ وحش گرفته بودم و ساعت 8 صبح به دنبالم می آمدند، ساعت 7 صبح جهت صرف صبحانه به لابی هتل رفتم. صبحانه هتل های تایلند بسیار تمیز و کامل هستند و البته که با افزایش ستاره های هتل شما با سفره و تنوع بیشتری روبه رو خواهید بود.

پس از صبحانه در لابی هتل منتظر ماشین شدم و با 5 دقیقه تاخیر راننده به دنبالم آمد و با طی تقریبا 40 دقیقه به ورودی باغ وحش رسیدیم و راهنما به ما ملحق شد.

نقشه باغ وحش و ساعت نمایش ها (عبور از میان حیوانات وحشی با ماشین , نمایش میمون ها , فیل ها , فک های آبی , دلفین ها ، قفس پرنده ها و نهار بوفه) بود را به من دادند تا بتوانم در صورت تمایل برنامه های مورد علاقه را تنظیم و به موقع به آن ها برسم. بعد از هر نمایش باید با سرعت به طرف جایگاه نمایش بعدی که راس ساعت شروع می شد می رفتیم.

این برنامه سفر برای همه جذاب و فراموش نشدنی است و آن را به همه شما پیشنهاد می کنم.👌

Bangkok Safari World

نقشه باغ وحش
نقشه پارک سفری بانکوک

ابتدا با ماشین و در کنار سایر بازدیدکنندگان از دروازه رد شدیم و از میان انواع حیوانات و پرندگان مانند گوزن، آهو، خرس ها، گورخر ها، گاوهای وحشی، گوزن ها و از همه جذاب تر ببر ها که تصاویر را برایتان به نمایش می گذارم.

بعد از بازدید با سواری به سمت مزرعه پرورش زرافه ها رفتیم و به آن ها غذا دادم که لذتی بی نظیر بود.

زرافه ها
مزرعه پرورش زرافه ها

بر اساس برنامه ای که از قبل داده بودند باید طبق زمان بندی به نمایش های مختلف می رسیدیم و در طول مسیر هم از قفس های پرنده های کمیاب و برخی حیوانات کمیاب مانند مارموز و غیره دیدن کردیم.

پرنده ها
قفس پرنده های رنگین که رو سر و کله آدم می‌نشینند

نمایش هایی فوق العاده جذاب از دلفین ها، میمون ها در رینگ بوکس، فک ها و رقص آن ها و فیل ها. البته هنگام ظهر در سالنی بزرگ ناهار بوفه دادند و انواع میوه ها ، برنج و خوراک ها را که با مزاج همه کشورها سازگار بود خوردیم. تا ساعت حدود 6 عصر دیدن از سفر باغ ( Safari World) طول کشید و بسیار خاطره انگیز بود.

شیر دریایی
حواسم نبود دستش رو دراز کرده بود باهم دست بده😁

بعد از بازگشت و ترانسفر به هتل, بعد از کمی استراحت به سمت بازاری نزدیک هتل رفتم که چراغانی بود. این بازار در مساحتی حدود 5 هزار متر، پر از غذاها فروشی های خیابانی ، رستوران ها ، میوه فروشی ها ، سوغات فروشی ها و لباس فروش ها و غیره بود.

روز سوم سفرنامه بانکوک

اولین جایی که در بانکوک باید از آن بازدید کنید، کاخ بزرگ (کاخ سلطنتی) و وات فو در همسایگی آن است که مدرسه معروف بودا دراز کشیده و ماساژ است. خانواده سلطنتی در کاخ زندگی نمی‌کنند و نمی‌توانید به هیچ یک از ساختمان‌ها ورود کنید، اما سرگردانی در محوطه‌ها و معابد باز ارزش دیدن را دارد. این کاخ زیباست و هنر معماری آن بی مانند است. ترجیحا در ابتدای صبح که هوا نیز خنک است از این محل باید دیدن کرد.

از شب گذشته تصمیم گرفته بودم که به دیدن کاخ پادشاهی و معبد بودای خوابیده بروم و بعد از خوردن صبحانه در هتل پیاده به خیابان اصلی رفتم و یک موتوری با مبلغ 50 بات کرایه کردم. هنگامی که به کاخ پادشاهی رسیدیم سالگرد مرگ پادشاه تایلند بود و جمعیت زیادی گروه گروه، سیاه پوش برای ادای احترام به سمت کاخ در حرکت بودند. بعد از بازدید از کاخ ها به سمت معبد بودای طلایی خوابیده (Wat Pho) در پشت کاخ رفتم.

در این معبد تعداد زیادی مجسمه بودا که از سراسر تایلند جمع آوری شده، وجود دارند و یکی از جاذبه های پر طرفدار توریستی تایلند می باشد.👌

حیاط معبد بودای خوابیده

با خرید بلیط به مبلغ 100 بات وارد این محوطه شدم. این معبد دارای برج های زمردی و سنگی با طراحی های هرمی بسیار جذاب بود و بعد از عکاسی به سمت ورودی معبد رفتم که باید بدون دمپایی و کفش وارد آن می شدیم. دست چپ یک بودای طلایی خوابیده بزرگ پشت چند ستون دیده می شد که دستش را زیر سرش گذاشته بود. این مجسمه 15 متر ارتفاع و 46 متر طول دارد و با دوربین لنز واید می توان همه آن را در کادر داشت و سمت راست کاسه های زیادی جهت ریختن سکه های بازدید کنندگان به عنوان نذری یا … و اعتقاد داشتند که برایشان شانس و اقبال نیکو می آورد دیده می شد.

چون دیدن مجسمه‌ها طولی نمی‌کشد، می‌توانید ساعتی را به پرسه زدن در محوطه‌های پیچ و خم دار میان معبد بگذرانید.

بعد از خروج از معبد تعدادی دانش آموز در قسمتی از حیاط پشتی دیدم که مشغول یادگیری زبان انگلیسی بودند و با علاقه به سمت استاد آن ها رفتم و از او اجازه گرفتم تا کمی به بچه های معبد تدریس کنم و به یادگار عکسی با آن ها گرفتم.

معبد دانش آموزان
آموزش زبان انگلیسی به بچه های معبد😀

بعد از بازدید که حدود سه ساعت طول کشید به سمت معبد سپیده دم ( Temple of dawn) رفتم که پیاده 10 دقیقه تا رسیدن به اسکله رودخانه چاعو فرایا زمان برد. این معبد در سمت دیگر رودخانه قرارداشت و در صف ایستادم تا با مبلغ 5 بات با قایق به آن سمت رودخانه برویم. معبد از دور هم می درخشید.

معبد سپیده دم بانکوک
معبد سپیده دم از آن طرف رودخانه

از رودخانه عبور کردم و به معبد سپیده دم رسیدم. این یک معبد بودایی باشکوه در رودخانه چائو فرایا در مقابل کاخ بزرگ است. یک گلدسته اصلی و چهار گلدسته کوچک دارد و آنقدر نمادین است که روی پول تایلند است. از بالای مناره اصلی، می توانید مناظر وسیعی از شهر را ببینید. این معبد برای گردشگران مورد علاقه و خاطره انگیز است.

معبد سپیده دم دارای محوطه ای باغ مانند با حیاطی زیبا بود و دارای چند برج سفید رنگ تزیین شده با سنگ ها و سرامیک و کاشی های زیبا و طرح های سنتی بود. منظره ای روبه آفتاب و بسیار دیدنی اما شرجی و گرم.

بعد از تهیه بلیط به مبلغ 50 بات و ورود به معبد با توریست ها عکس های زیبایی گرفتیم . پله هایی که با کاشی و سرامیک و شیشه های رنگی با الگویی خاص تزیین شده را دیدم. از پله های آن با لا رفتم و حس عجیبی به من دست داد , حسی همانند رسیدن به آرزو ها و روشن شدن نوری در قلب که شعله امید را در وجودم نگه می داشت وبرایم فراموش نشدنی بود. شب ها نور پردازی این معبد جلوه خاصی دارد.

توجه:

هنگام بازدید از این مکان ها، حتما لباس هایی بپوشید که پاها و شانه های شما را بپوشاند. پوشیدن لباس های آشکار بی احترامی تلقی می شود. این بدان معناست که نه دامن کوتاه، نه تاپ، نه چیزی که شکم شما را نشان دهد و نه شلوار پاره.

بعد از حدود 3 ساعت از معبد خارج شدم و با پرداخت 4 بات به سمت دیگر رودخانه برگشتم و با گرفتن یک موتوری به سمت هتل رفتم. در نزدیکی هتل از غذاهای خیابانی تایلند که اغلب تمیز هستند و مشکلی ندارند امتحان کردم و بسیار لذیذ بودند.😍

خرچنگ کبابی

بانکوک دارای معابد بسیار زیبایی است. یک راننده توک توک استخدام کنید تا شما را برای دیدن معابد یک روز به اطراف ببرد. این اغلب ارزان ترین و کارآمدترین راه برای دیدن معابد در سراسر بانکوک است. معابد مورد علاقه من عبارتند از:

Wat Saket – کوه طلایی دارای یک چدی (ساختار تپه مانند حاوی آثار بودایی) به ارتفاع 100 متر و عرض 500 متر است. این یکی از معابد مورد علاقه من در شهر است زیرا معبد طلایی زیبا و چشم اندازهای فوق العاده شهر از بالای آن است. در پای کوه قبرستانی است که بیش از حد رشد کرده است برای قربانیان طاعون قرن هجدهم. همه روزه از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر باز است. ورود به معبد رایگان است در حالی که چدی 50 THB هزینه دارد.

Wat Benchamabophit – این معبد در پشت سکه 5 بات تصویر شده است. سنگ مرمر سفید مورد استفاده برای تضاد ساختمان مستقیماً از ایتالیا وارد شده است و ترکیبی منحصر به فرد از معماری و طراحی تایلندی و اروپایی وجود دارد. در حیاط، 53 تصویر بودا وجود دارد که نشان دهنده هر مودرا (ژست) و سبکی از تاریخ تایلند است. این باعث می شود مکان خوبی برای مشاهده بصری نحوه نمایش بودا در تایلند در طول زمان باشد. همه روزه از ساعت 8:30 صبح تا 17:30 باز است. ورودی 50 THB است.

معابد بانکوک 3
معابد طلایی بانکوک

برخی از هتل های بانکوک دارای استخر هستند و شنا کردن در آن ها و دیدن برج های اطراف خالی از لطف نیست. 👌

استخر و دید پشت بام هتل

روز چهارم

روز آخری که در بانکوک حضور داشتم تصمیم گرفتم تا دوری در شهر بزنم و به مراکز خرید و اگر فرصت شد به بازار روی آب رودخانه بروم. بانکوک یکی از بهترین مراکز خرید دنیا با انواع برند ها و تنوع بسیار زیاد کالاها می باشد. خرید لباس به خصوص لباس های تابستانی و شلوار در زمان سفر من با توجه به کیفیت، بسیار مقرون به صرفه بود.

لیست بهترین مراکز خرید در بانکوک به همرا آدرس آن ها:

  • Terminal 21 (88 Sukhumvit Road 19, +66 2 108 0888, terminal21.co.th)
  • MBK Center (444 Phayathai Road, mbk-center.co.th)
  • Siam Paragon (991/1 Rama I Road, siamparagon.co.th)
  • Emporium (622 Sukhumvit Road, emporium.co.th)
  • CentralWorld (999/9 Rama I Road, centralworld.co.th)

در میان ساختمان های سر به فلک کشیده و مراکز خرید پر هیاهو قدم میزدم و صدای ترن هوایی و موتورها شلوغی خاصی را به آن منطقه داده بود. چند لباس خریدم و ناهاری باربکیو مانند از غذاهای دریایی با سس تند خوردم. دوباره مشغول گشت و گذار شدم و اینقدر راه رفتم تا خسته خود را به یکی از مغازه های ماساژ رساندم و خستگیم رفت. 😅

بانکوک 5
مرکز شهر بانکوک پر از ساختمان ها و فروشگاه های بزرگ

بازار روی آب ( Floating Market )

می توانید یک نیم روز را از بازارهای شناور اطراف شهر لذت ببرید (Khlong Lat Mayom و Thaling Chan). این یک ماجراجویی صبحگاهی پر انرژی است و اگر زود به آنجا برسید می توانید از شلوغی زیادی دوری کنید. تالینگ چان توریستی تر است، بنابراین برای جلوگیری از انبوهی از گروه های تور، قطعاً زودتر به آنجا بروید. آنها بهترین مکان برای خرید نیستند، اما برای تماشای مردم و غذا خوردن عالی هستند. هر دو بازار را می توان با وسایل حمل و نقل عمومی بازدید کرد.

 بازار روی آب 2 بانکوک
رودخانه گل آلود در بانکوک

بانکوک دارای تنوع غذایی باورنکردنی است و یکی از بهترین مقاصد غذاخوری در جهان است. بهترین راه برای آشنایی با فرهنگ غذایی یک تور غذا خوردن است. تورهای غذایی بانکوک دارای انواع تورهای خوشمزه است که می توانید همه چیز را از غذاهای خیابانی گرفته تا میوه های عجیب و غریب امتحان کنید. تورها از 2250 THB شروع می شوند.

تور غذای سفرنامه بانکوک
غذاهای محلی تایلند

بازار آخر هفته های بانکوک( چاتوچاک)

بازار آخر هفته یکی از بهترین چیزهای بانکوک است. این به اندازه بسیاری از زمین های فوتبال است و بسیار شلوغ است. همه چیز و هر چیزی را خواهید یافت، از لباس‌های طراح معتبر گرفته تا همتایان تقلبی آن‌ها، تلفن‌ها، فیلم‌های بی‌نظیر، حیوانات خانگی، کوله‌پشتی و لوازم آشپزخانه. یک منطقه غذاخوری بزرگ با غذاهای عالی و ارزان وجود دارد. آمدن به اینجا را از دست ندهید با بیش از 15000 غرفه، واقعا همه چیز دارد!

من هم شب آخر را با صرف شام در میان این دکه ها و خرید سوغاتی برای خانواده در این بازار سپری کردم و برای دیدن فیلم آن می توانید روی تصویز زیر کلیک کنید.

بازار بانکوک
بازار آخر هفته های بانکوک

شهر بانکوک اغلب آفتابی نیست و بیشتر ابری می باشد. باران های شدید و سیل آسای کوتاه مدت دارد و جالب از همه اینکه راس ساعت 4 شروع می شدند و برایم شگفت انگیز بود. به طور کلی به نظرم 3 روز برای دیدن این شهر کفایت میکند و بیشتر از این ماندن در این شهر اتلاف وقت است.

البته باز هم هدف سفر فرد به فرد متفاوت است و باید با توجه به هدف ها برنامه ریزی کرد.👌

درکنار دو پسر شیطون اهل هندوستان با مذهب سیک که هنوز با آن ها در ارتباطم و کلی بزرگ شدند

سفر بعدی به پاتایا

با برنامه ریزی قبلی با ماشین از بانکوک به سمت شهر پاتایا رفتم که در قسمت سفرنامه پاتایا مفصل آن را تشریح کردم. از این شهر بسیار شنیده بودم و بی صبرانه منتظر دیدن آن بودم.

پاتایا
جهت خواندن سفر نامه پاتایا روی تصویر کلیک کنید.

youtube logo 2
جهت دیدن فیلم سفرنامه ها به کانال یوتوب مراجعه کنید🤩

درباره ادمین زبان انگلیسی

بیست و یک سال سابقه آموزشی, تالیف بیش از 28 عنوان کتاب رسمی و نوشتن 200 مقاله زبان انگلیسی سطوح مختلف.

حتما ببینید

آهنگ های کیاوش فراهانی

دوستان و علاقمندان به آهنگ ها و موسیقی ایرانی درود بر شما امیدوارم هرجای این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

youtube logo 2
صفحه یوتوب ما را دنبال کنید.
error: Content is protected !!