خانه / امتحانات نهایی / ترمیم معدل دبیرستان, دیپلم و پیش دانشگاهی

ترمیم معدل دبیرستان, دیپلم و پیش دانشگاهی

ترمیم معدل دبیرستان موضوع جدیدی در سنجش است اما موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری بحث تازه ای نیست. نمرات نهایی امتحانات پایانی دانش آموزان در دوره دوم متوسطه به صورت مستقیم در نتیجه کنکور داوطلبان تاثیر گذار می باشد. با تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲، بازتاب بسیاری را میان داوطلبان کنکور سراسری 1402 در برداشته است.

امروزه تاثیر سوابق تحصیلی در دیپلم موج عظیمی از نگرانی ها را با خود به همراه دارد. این موضوع برای آن دسته از دانش آموزانی که در امتحانات نهایی سال دوازدهم، دیپلم و پیش دانشگاهی نمرات خوبی را کسب نکردند بیش تر از سایر دانش آموزان نگران کننده است. به همین جهت در ادامه این مقاله به بررسی ترمیم معدل دبپلم و پیش دانشگاهی در کنکور سراسری ۱۴۰۲ پرداخته شده است.

شرایط شرکت در ترمیم معدل دبیرستان ودیپلم

به فارغ التحصیلان دوره متوسطه و دبیرستان (از سال ۸۴ به بعد) و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی (از سال 91 به بعد) اجازه داده می‌شود. این دسته از افراد در صورتی که نمرات خوبی در امتحانات نهایی خود بدست نیاوردند، بتوانند در امتحانات نهایی دروس انتخابی خود شرکت کرد، نمره های خود را با ترمیم معدل ارتقا داده و با روحیه بهتری در کنکور سراسری شرکت کنند.

با شرکت در طرح ترمیم معدل داوطلب هیچ ضرری نخواهد کرد زیرا اگر در امتحان ترمیم معدل، نمره ی بالاتری را کسب نکرده و نمره شما از بار اول هم کمتر بشود خوشبختانه سازمان سنجش نمره بالاتر را برای شما لحاظ می کند.

ترمیم معدل تنها مختص کنکور سراسری است و نمراتی را که در ترمیم معدل جبران می کنید در کارنامه کتبی دیپلم شما اصلاح نمی گردد. آموزش پرورش در هنگام ثبت نام در کنکور نمرات جدیدی که کسب کردید را به صورت سیستماتیک ارسال خواهد کرد. محدودیتی در تعداد دروسی که برای ترمیم معدل تصمیم به شرکت دارید وجود ندارد.

هزینه و زمان ثبت نام ترمیم معدل

ثبت نام ترمیم معدل معمولا یک ماه قبل از امتحانات نهایی آغاز می شود​. ترمیم معدل مانند ترمیم معدل برای دانشگاه فرهنگیان، در هر سه نوبت امتحانات نهایی خرداد، شهریور و دی برگزار می گردد. هر فردی فقط یکبار می تواند در ترمیم معدل شرکت کند و محدودیتی در انتخاب تعداد دروس در نوبتی که شرکت می کند وجود ندارد.

 محل ثبت نام برای ترمیم معدل کتبی دیپلم و یا معدل کلی مدارس دولتی بزرگسالان است. دانش آموزان ثبت نام ترمیم معدل خود را باید در همان منطقه ای انجام دهند که امتحانات نهایی در آن بر گزار شده است. 

متقاضیان ترمیم معدل در نظر داشته باشند بابت برگزاری امتحان مجدد، چاپ و تصحیح اوراق از دانش آموزان مبلغی دریافت می شود. این مبلغ برای هر درس تقریبا 20 هزار تومان بود.

ترمیم معدل دبیرستان
ترمیم معدل

برای کسب بهترین نمره در امتحان دبیرستان انگلیسی، می توانید این نکات را دنبال کنید:

1. زود شروع کنید: هر چه زودتر آماده سازی امتحان خود را آغاز کنید تا زمان کافی برای مرور تمام مطالب داشته باشید.

2. به طور گسترده بخوانید: برای بهبود دایره لغات و مهارت های درک مطلب، متون مختلف مانند رمان، مقاله و مقاله بخوانید.

3. به طور منظم بنویسید: نوشتن انواع مختلف انشا و پاسخ به سوالات را تمرین کنید تا با قالب و سبک مورد انتظار در امتحان راحت باشید.

4. مقالات گذشته را مرور کنید: برگه های امتحان قبلی را مرور کنید و طرح نمره گذاری را مطالعه کنید تا بفهمید در امتحان از شما چه انتظاری می رود.

5. روی دستور زبان تمرکز کنید: مطمئن شوید که قواعد گرامری را به خوبی درک می کنید، زیرا این به شما کمک می کند از اشتباه در نوشتن و درک مطلب جلوگیری کنید.

6. به دنبال بازخورد باشید: از معلم یا معلم خود بخواهید کار شما را مرور کند و مواردی را که نیاز به بهبود دارند برجسته کند.

7. زمان خود را مدیریت کنید: تکنیک هایی را برای مدیریت موثر زمان خود در طول امتحان ایجاد کنید، مانند اختصاص زمان تعیین شده برای هر سوال.

به یاد داشته باشید، ثبات و تمرین کلید رسیدن به نتایج خوب است.

درباره ادمین زبان انگلیسی

بیست و یک سال سابقه آموزشی, تالیف بیش از 28 عنوان کتاب رسمی و نوشتن 200 مقاله زبان انگلیسی سطوح مختلف.

حتما ببینید

آزمون شبیه ساز تمرین کنید

در این مقاله با هم به بررسی فواید آزمون شبیه ساز برای ارتقا معدل می …

6 نظرات

  1. مهدی صمدی

    با تشکر از اطلاع رسانی

  2. هر سال یه قانون خدا بخیر کنه نتیجه بچه های مارو

  3. samaneh mirbagheri

    با تشکر از اطلاع رسانی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

youtube logo 2
صفحه یوتوب ما را دنبال کنید.
error: Content is protected !!