خانه / مشاوره / چه مدت استراحت یا مطالعه کنیم؟

چه مدت استراحت یا مطالعه کنیم؟

🔴 اگر شما هم نمی دانید در طول روز چقدر درس بخوانید و چقدر استراحت کنید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد میکنیم.

معمولا دانش آموزان فکر میکنند هرچه ساعت های بیشتر و بدون وقفه مطالعه کنند،سخت کوشی بیشتر و موفقیت های بیشتری هم نصیب آن ها میشود. این تفکر صحیحی نیست. ما برای بازیابی انرژی خود و ریکاوری نیاز به استراحت داریم. اگر ساعات متمادی بدون استراحت هر کاری را انجام بدهیم ذهن ما از انجام آن کار خسته میشود و دیگر کیفیت لازم را ندارد.

اگر شما ۱۲۰ دقیقه بدون وقفه مطالعه کنید پس از گذشت مثلا یک ساعت انرژی و تمرکز شما کم کم کاهش پیدا کرده و به موازات آن کیفیت انجام آن کار نیز پایین می آید.

پس به این نتیجه میرسیم که ذهن در فواصل بلند مدت روی یک کار یا یک موضوع مخصوصا مطالعه نمی تواند تمرکز کند و ما باید به آن استراحت بدهیم. حتی کارخانجات نیز گاهی ماشین های تولیدی خود را برای ساعاتی خاموش میکنند. اگر ذهن خود را برای مدتی خاموش کنید، پس از روشن کردن دوباره آن، انرژی و کیفیت بالایی برای انجام کارها دارید.

💥 بعد از چقدر درس خواندن چگونه استراحت کنم؟

معمولا نمی توان ساعت مشخصی را در نظر گرفت و گفت که شما آنقدر درس بخوانید و آنقدر هم استراحت کنید. اما ذهن انسان ها شباهت های فوق العاده ای به هم دارد. علم روان شناسی امروز به ما می گوید که پس از یک ساعت یا هفتاد دقیقه مطالعه باید به ذهن یک استراحت کوتاه مدت برای ادامه مطالعه بدهیم. تحقیقات می گویند ذهن بیشتر از این تعداد نمی تواند روی یک موضوعی متمرکز شود. البته استثنا هم پیدا میشود ممکن است کسی بیشتر از این ها با علاقه روی یک کار تمرکز کند اما یک استراحت کوتاه و سریع ما بین انجام کاری مثل مطالعه برای شما معجزه میکند.

نتیجه گیری میکنیم که شما میتوانید با شصت الی هفتاد دقیقه مطالعه, پانزده دقیقه استراحت کنید. البته بعد چندین یک ساعت یا هفتاد دقیقه چندین یک ربع استراحت کنید.

💥 استراحت چگونه باشد؟

بسیاری از دانش آموزان ما بین فواصل مطالعه استراحت میکنند اما با بازگشت سر کتاب باز هم احساس خستگی میکنند،اشکال کار در چگونه استراحت کردن این دانش آموزان است باید در استراحت خود یک نکته مهم را رعایت کنید که آن هارا در ذیل با هم بررسی میکنیم.
 استراحت کنید! فقط استراحت
استراحت کردن به معنی به حداقل رساندن استفاده از ذهن و جسم است. بازی با گوشی موبایل یا تلویزیون دیدن یا خوردن استراحت محسوب نمیشود چون از شما انرژی میگیرد. باید شما به صورت کامل استراحت کنید.

💥 بعد از استراحت چه باید کرد تا برگشت ما سخت نشود؟

شاید شما بعد استراحت بیرون از محیط مطالعه دیگر توان وارد شدن به محیط را ندارید، آنقدر دست دست میکنید که میبینید یک ساعت هست در حال استراحت هستید. این کار درستی نیست و باید برای آن یک راه حل پیدا کنیم.

راه حل صحیح استراحت ، در همان محیط مطالعه است. در واقع اگر از محیط مطالعه فاصله بگیرید، بازگشت شما به درس خواندن سخت می شود. اگر در همانجا که درس میخوانید استراحت کنید، راحت تر میتوانید به درس خواندن بازگردید

💥 آیا می توانم یک یا چند روز استراحت کنم؟

شما پس از یک مطالعه طولانی می توانید چند روز متوالی استراحت کنید. باید آن را با تمرین های ذهنی مثل فکر کردن به اهدافتان بیا میزید تا راحت تر به سوی درس بازگردید. سعی کنید هر دو هفته یک بار، یک روز کاملا خاموش برای خود قرار دهید و آن روز فقط استراحت کنید. پس از مطالعه های طولانی مدت نیز یک روز استراحت کامل میتواند برای شما مفید باشد.

استراحت

درباره ادمین زبان انگلیسی

بیست و یک سال سابقه آموزشی, تالیف بیش از 28 عنوان کتاب رسمی و نوشتن 200 مقاله زبان انگلیسی سطوح مختلف.

حتما ببینید

آزمون شبیه ساز تمرین کنید

در این مقاله با هم به بررسی فواید آزمون شبیه ساز برای ارتقا معدل می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

youtube logo 2
صفحه یوتوب ما را دنبال کنید.
error: Content is protected !!