خانه / امتحانات نهایی / چگونه امتحان نهایی زبان انگلیسی بیست بگیریم؟

چگونه امتحان نهایی زبان انگلیسی بیست بگیریم؟

سوال مهمی که بسیاری از دانش آموزان می پرسند این است که چگونه بهترین نمره یعنی بیست را در امتحان نهایی کسب کنیم. برای این منظور باید از ابتدا با ساختار امتحان آشنا شوید و بعد با توجه به بارم بندی زمان خود را به بخش های مختلف و تمرین کردن روی آن ها اختصاص دهیم. با توجه به جدید ترین تغییرات در سنجش و تاثیر قطعی معدل دوران متوسطه بر قبولی دانشگاه ها باید در دروس مختلف بهترین نمره و نتیجه را کسب کنیم.

درس زبان انگلیسی را باید مانند سایر دروس در طول سال تحصیلی مطالعه نمود و نباید آن را به اواخر سال و حتی شب امتحان موکول نمود چون فرار می باشد. کلید اصلی در درس زبان انگلیسی تکرار می باشد و نه مطالعه با ساعت بالا برای امتحان.
خلاصه برداری و نکته برداری فراموش نشود، نوشتن نکات کلیدی در یادآوری موثر و سریع نکات بسیار مفید باشد.

شیوه کار

جهت گرفتن نمره بیست در امتحان نهایی زبان انگلیسی پایه های مختلف تلاش کنید تا طبق چارت زیر عمل کنید.

1. تسلط روی متن کتاب درسی و تمرین ها ، شکل ها و زیرنویس ها از واجبات می باشد.

2. یادگیری سر فصل های گرامری و انواع سوال های تشریحی و چهارگزینه ای آن ها. مثال ها و تمرین های کتاب دانش آموز و کتاب کار بسیار مهم می باشند و الگویی برای طراحی سوالات هستند. نقش اسم، قید، صفت و فعل‌ها را خوب یاد بگیرید و بدانید در جمله به چه شکل می‌آیند. به ترتیب قرارگیری آن‌ها نیز دقت کنید. وقتی ساختار جملات انگلیسی را بدانید، می‌توانید معنای جملات را درک کنید. بدون یادگیری ساخت جمله درک معنا نیز دچار مشکل می‌شود. شیوه‌های سوالی و منفی کردن جملات را نیز خیلی خوب یاد بگیرید. یکی دیگر از مواردی که در گرامر باید به آن توجه داشت، فعل‌ها و زمان آن‌ها است.

3. تمرین روی واژگان مهم هر درس هم به صورت چهارگزینه ای و هم تشریحی. لغات و کلمات جدید هر درس را در داخل متن یاد بگیرید و درک کنید. نحوه کاربرد و استفاده از لغات جدید در جمله را بیاموزید. انواع سوال ها مانند کامل کنید، چهارگزینه ای و مترادف و متضاد را تمرین کنید.

4. تمرین روی درک مطلب های مختلف در رابطه با سر فصل ها و یا غیر مرتبط

بخشی از امتحان زبان انگلیسی می باشد که باید با تمرین بر سختی آن غلبه کرد. در اغلب امتحانات دو درک مطلب مطرح می شوند که یکی از داخل کتاب درسی و دیگری می تواند از خارج از کتاب درسی باشد ولی سطح آن نباید دشوارتر از کتاب درسی باشد.

5. یادگیری تکنیک ها و تمرین روی سوال های شنیداری مختلف برای بخش شنوایی آزمون ها

6. مطالعه کتاب کار و بررسی متن های آن

7. تمرین روی نمونه سوال های امتحانی سال های گذشته و پیدا کردن نقاط ضعف

8. پیدا کردن سوال های شبیه ساز قبل از آزمون و تمرین برای رفع استرس. روز قبل از امتحان نهایی از خود آزمونی مشابه امتحان اصلی بگیرید و زمان را نیز اتخاذ کنید.

با این هشت روش می توانید به قدرت زیادی دست پیدا کنید و بهترین نمره را کسب کنید.

🔹نکات مهمی که راجع به نهایی ها باید بدونید :

🔸هیچ بخش از کتاب درسی را حذف نکنید.

🔹به تیترها، توضیحات، متن درس، مثال‌ها، پرسش‌ها، تمرین‌های داخل و پایان فصل‌ها، خود را بیازماییدها، به همراه نمودارهای مربوط و توضیحات زیر شکل‌ها و نمودارها توجه دقیق داشته باشید. کتاب درسی را با دقت بخوانید

🔹همه چیزها را در درجه اول درک کنید بعد بخاطر بسپارید. حفظ کردن صرف برای قالب جدید سوالات نهایی جواب نمی‌دهد.

🔸معمولاً در سال‌های گذشته تیپ و نوع سوالات، تکرار شونده بوده و تقریبا قالب مشخصی داشتند و معمولا اگر کسی نمونه سوالات سال‌های گذشته را مرور و حل می‌کرد، نمره قابل قبولی کسب می‌کرد. این امر باعث شده بود دانش‌آموزان تمایل زیادی به مطالعه کامل کتاب درسی و یادگیری مفاهیم نداشته باشند. تنها روی قالب های تکراری سوالات سوالهای قبل تمرکز نداشته باشید.

⚠️سیاست این است که دانش‌آموز نتواند تنها با حل سوالات پر تکرار نمره مطلوب کسب کنند. با انواع قالب‌های سوال از یک مطلب آشنا شوید و منتظر قالب‌های جدید سوال هم باشید.

🔹منتظر یک یا دو سوال از ترکیب مفاهیم باشید. توجه داشته باشید این نوع سوالات حجم زیادی از سوالات را تشکیل نخواهند داد.

🔹اغلب سوالات در سطح متوسط و چند سوال در سطح دشوارتر (ممکن است یک یا دو یا سه سوال) طرح می‌شوند.

🔸علاوه بر مهارت دقیق‌خوانی در هنگام پاسخ، به مهارت‌های نوشتاری هم توجه کنید. به کلید واژه‌ها،ترتیب و توالی جملات و نتیجه‌گیری در نوشتن پاسخ‌ها توجه داشته باشید.

🔹در سال ۱۴۰۳ کمی به سطح دشواری آزمون‌ها افزوده خواهد شد، قطعا میانگین معدل در کشور پائین‌تر خواهد شد اما نگران این موضوع نباشید. چون در تبدیل نمره خام (صفر تا ۲۰) به نمره تراز نهایی و اعمال سهمیه، این مساله مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

🔹پس از هر امتحان، برگه‌های پاسخ اسکن شده توسط دو مصحح بدون اطلاع از نمرات داده شده طرف مقابل از استان دیگر تصحیح می‌شود و اگر تفاوت نمره این دو کمتر از یک نمره باشد، میانگین آن منظور می‌شود و در غیر این صورت برگه توسط مصحح سوم تصحیح می‌شود. بارم‌بندی هر بخش یک سوال ماشینی مشخص می‌شود و برگه‌ها بر این اساس تصحیح می‌شوند و جمع نهایی نمرات الکترونیک انجام می‌شود.

🔸در سال۱۴۰۳ تصحیح دستی-الکترونیک انجام می‌شود و تمام الکترونیک نخواهد بود. 

🔹سوالات نهایی برای همه دانش‌آموزان، کشوری و یکسان است اما نمرات حاصل بر اساس هر سهمیه جداگانه تراز نهایی می‌شود.

روی چه منابعی می توانم تمرین کنم تا بیست بگیرم؟

منابع مختلفی برای تمرین شما در فروشگاه وبسایت آماده شده است و با کلیک روی آن ها می توانید آن ها را تهیه و برای گرفتن نمره عالی آماده شوید.

مجموعه سوالات امتحانات نهایی زبان انگلیسی دوازدهم، سوالات امتحان نهایی زبان دوازدهم
کامل ترین مجموعه سوالات امتحان نهایی زبان انگلیسی دوازدهم با پاسخ تشریحی
واژه نامه دبیرستان
واژه نامه کامل دبیرستان در 25 صفحه
تمرین درک مطلب با پاسخ تشریحی برای گرفتن بیست
قوی ترین کتاب تمرین درک مطلب

نتیجه گیری از مقاله بیست

1. زود شروع کنید: هر چه زودتر آماده سازی امتحان خود را آغاز کنید تا زمان کافی برای مرور تمام مطالب داشته باشید.

2. به طور گسترده بخوانید: برای بهبود دایره لغات و مهارت های درک مطلب، متون مختلف مانند رمان، داستان های کوتاه و مقاله بخوانید.

3. به طور منظم بنویسید: نوشتن انواع مختلف انشا و پاسخ به سوالات را تمرین کنید تا با قالب و سبک مورد انتظار در امتحان راحت باشید.

4. مقالات گذشته را مرور کنید: برگه های امتحان قبلی را مرور کنید و طرح نمره گذاری را مطالعه کنید تا بفهمید در امتحان از شما چه انتظاری می رود.

5. روی دستور زبان تمرکز کنید: مطمئن شوید که قواعد گرامری را به خوبی درک می کنید، زیرا این به شما کمک می کند از اشتباه در نوشتن و درک مطلب جلوگیری کنید.

6. به دنبال بازخورد باشید: از معلم یا معلم خود بخواهید کار شما را مرور کند و مواردی را که نیاز به بهبود دارند برجسته کند.

7. زمان خود را مدیریت کنید: تکنیک هایی را برای مدیریت موثر زمان خود در طول امتحان ایجاد کنید، مانند اختصاص زمان تعیین شده برای هر سوال.

و در پایان نیز به یاد داشته باشید که شب امتحان، شب مرور مطالب آموخته شده است و نه شب یادگیری.ثبات و تمرین کلید رسیدن به نتایج خوب است.

سوالات امتحانات نهایی دوازدهم به تفکیک موضوعی
سوالات امتحان نهایی دوازدهم به تفکیک موضوعی
آپارات، آیلتس، کلمات ناآشنا
کانال ما در آپارات را دنبال کنید.
خودم 4
کلاس های آنلاین آیلتس، سلپیپ و مکالمه با استاد فراهانی ( تماس با پشتیبانی )
youtube logo 2

درباره ادمین زبان انگلیسی

بیست و یک سال سابقه آموزشی, تالیف بیش از 28 عنوان کتاب رسمی و نوشتن 200 مقاله زبان انگلیسی سطوح مختلف.

حتما ببینید

پاراگراف نویسی در زبان انگلیسی

پاراگراف نویسی در انگلیسی یکی از اصول مهم در مهارت نوشتن (رایتینگ) است. در آزمون‌های بین‌المللی نظیر آیلتس، تافل …

8 نظرات

  1. واژگان همنشین عالی بود و زود تمام کردم .از استاد فراهانی و شما تشکر میکنم. به راحتی همه سوال های واژگان امتحان رو جواب دادم❤❤❤

  2. الان دیگه نمره نهایی برای داشنگاه مهم شده باید 20 بگیریم زبان رو

  3. سلام استاد برای بخش شنوایی امتحان نهایی چه کار کنیم؟ با تشکر

  4. هامون صبری

    ببخشید برای دوازدهم چطور جزوه جامع رو بگیریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

youtube logo 2
صفحه یوتوب ما را دنبال کنید.
error: Content is protected !!