خانه / امتحانات نهایی / آزمون سلپیپ ( CELPIP) 2024

آزمون سلپیپ ( CELPIP) 2024

اگر به فکر مهاجرت به کانادا هستید باید بدانید که از نظر وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، سه آزمون زبان سلپیپ، آیلتس و PTE Core برای برنامه های مهاجرتی کانادا مورد پذیرش هستندو توسط IRCC تایید می شوند. (2024) جهت اخذ اقامت دائم کانادا و یا اخذ شهروندی باید در این آزمون ها شرکت کنید.

آزمون CELPIP به شرکت کنندگان در آزمون اجازه می دهد تا توانایی خود را در عملکرد به زبان انگلیسی نشان دهند. این آزمون به طور واضح و دقیق توانایی های انگلیسی داوطلب را در موقعیت های مختلف روزمره مانند برقراری ارتباط با همکاران و مافوق ها در محل کار، تعامل با دوستان، درک اخبار، و تفسیر و پاسخ دادن به مطالب نوشتاری ارزیابی می کند.

  1. CELPIP GENERAL
  2. CELPIP GENERAL LS

در آزمون سلپیپ جنرال مهارت های مکالمه، خواندن، شنیدن، و نوشتار شرکت کننده در آزمون ارزیابی می شود و برای درخواست های اقامت دائم ( PR ) و تعیین های حرفه ای استفاده می شود. زمان این آزمون حدودا 3 ساعت است.

در آزمون سلپیپ جنرال ال اس مهارت های صحبت کردن و شنیدن انگلیسی داوطلب ارزیابی می شود و برای درخواست شهروندی ( Citizenship ) استفاده می شود. زمان این آزمون حدودا 1 ساعت است.

در این مقاله هر سوالی که در ذهن شما در مورد این آزمون وجود دارد را پاسخ می دهیم.

آیا سلپیپ از آیلتس راحت تر است؟

افراد ممکن است در درک خود از دشواری امتحانات انگلیسی مانند CELPIP و IELTS متفاوت باشند. برخی ممکن است CELPIP را به دلیل زمینه کانادایی و فرمت مبتنی بر رایانه آسان‌تر بدانند، در حالی که برخی دیگر ممکن است آزمون آیلتس را برای شناخت جهانی و مؤلفه صحبت رو در رو آن ترجیح دهند.

نمره خوب در آزمون سلپیپ چند است؟

Test Level DescriptorCELPIP LevelCLB Level
Highly effective proficiency in workplace and community contexts1010
Effective proficiency in workplace and community contexts99
Good proficiency in workplace and community contexts88
Adequate proficiency in workplace and community contexts77

آیا قبول شدن در آزمون سلپیپ دشوار است؟

آزمون CELPIP بسیار پیچیده است و بدون آمادگی گسترده به سختی نمره قابل قبول بدست می آید و می تواند شانس شما را برای مهاجرت به کانادا از بین ببرد. آزمون عمومی CELPIP چهار بخش دارد: خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن.

هزینه آزمون سلپیپ چقدر است؟

هزینه آزمون سلپیپ جنرال بدون احتساب مالیات حدود 280 دلار و هزینه آزمون سلپیپ جنرال ال اس حدود 195 دلار بدون احتساب مالیات است. بنابراین در کانادا هزینه آن ها از آزمون آیلتس کمتر است.

آزمون سلپیپ چقدر اعتبار دارد؟

اعتبار این آزمون بعد از قبولی 2 سال می باشد.

چند بار میتوان درآزمون سلپیپ شرکت کرد؟

شما نمی توانید برای بیش از یک جلسه آزمون در مدت چهار (4) روز تقویمی ثبت نام کنید. ثبت نام جلسه آزمونی که این قانون را نقض می کند، توسط Paragon لغو می شود. دفتر CELPIP توصیه می کند که قبل از شرکت مجدد در آزمون، مطالعه بیشتری انجام دهید.

اعلام نتیجه آزمون سلپیپ چقدر زمان می برد؟

با آخرین به‌روزرسانی‌های CELPIP، امتیازات CELPIP شما ظرف 3 تا 4 روز کاری در دسترس خواهد بود: پس از آماده شدن امتیازات CELPIP، می‌توانید آن ها را در حساب کاربری خود در وب سایت CELPIP خود مشاهده کنید. 

مهمترین تفاوت این دو آزمون با یکدیگر در بخش گفتاری‌ و نوشتاری آن ها است:

1) بخش گفتاری

در امتحان آیلتس بخش اسپیکینگ ( speaking ) در حضور کارشناس انگلیسی زبان صورت می‌گیرد. اما در امتحان سلپیپ بخش گفتاری آزمون توسط کامپیوتر ضبط و بدون حضور شخص دیگری انجام خواهد شد. این ویژگی آزمون سلپیپ برای کسانی که ممکن است در حضور دیگران برای صحبت کردن دچار استرس بشوندمی شوند و نمی توانند تمام قابلیت‌ها و مهارت های خود را نشان دهند نکته‌ی بسیار مثبتی‌ به حساب بیاید.

در آزمون سلپیپ ، پرسش‌ها موضوعیت بیشتری دارند و از قبل می‌توانید با تمرین مناسب از طریق منابع معتبر آمادگی لازم را کسب کنید و اگر حتی نتوانید به پرسشی پاسخ دهید بر روی پرسش دیگر تاثیر نخواهد گذاشت.  اما در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس که بیشترین نمره را دارد، تمام پرسش‌ها به یکدیگر مرتبط هستند و در پرسش سوم Follow Up ممکن است سوال‌هایی پرسیده شود که هیچ آمادگی قبلی برای آن نداشته باشید. این نکته بسیار مهم است زیرا که عدم پاسخ به حتی یک پرسش در این بخش از آزمون آیلتس می‌تواند بر روی پاسخ‌های دیگر تاثیر گذار باشد و کاملاً نتیجه آزمون را منفی کند اما در آزمون سلپیپ هر پرسشی کاملاً مجزا از پرسش های دیگر است. 

علاوه بر این در شرایطی که شما در حضور شخص دیگری باشید، حالت چهره، بدن و تماس چشمی و حتی لباس‌های شما مورد توجه قرار خواهند گرفت اما در آزمون سلپیپ حالات چهره‌ و بدن شما و نحوه‌ی نشستن و … اهمیت ندارند و تنها چیزی که مورد ارزیابی قرار می گیرد، لحن صدا و تسلط شما بر واژگان و صحبت کردن است. در آزمون آیلتس بخش گفتاری شامل 3 بخش 4 دقیقه‌ای خواهد بود و در امتحان سلپیپ شامل 8 بخش 1 تا 2 دقیقه‌ای.

2) بخش نوشتاری

در بخش رایتینگ ( writing ) آزمون آیلتس، تمام پاسخ‌ها باید به صورت دست نویس باشند ( دستخط، غلط املایی و …) اما در آزمون سلپیپ شما باید پاسخ‌ سوالات را تایپ خواهید کرد. در آزمون سلپیپ غلط‌های نوشتاری و دیکته شما توسط کامپیوتر برای شما مشخص خواهند شد و شما به راحتی آن‌ها را تصحیح خواهید کرد در حالی که در امتحان آیلتس غلط‌های املایی و نگارشی شما باقی خواهند ماند. در آزمون آیلتس شما باید مراقب تعداد کلماتی که می‌نویسید باشید و مرتب آن‌ها را بشمارید اما در امتحان سلپیپ هر کلمه‌ای که نوشته می‌شود توسط کامیپوتر شمرده شده و به شما نشان داده می‌شود. درنتیجه در وقت شما صرفه‌جویی می‌شود.

بودجه بندی سوالات آزمون سلپیپ جنرال

Listening

Time allotted: 47-55 minutes

Number of QuestionsComponent Sections
1Practice Task
8Part 1: Listening to Problem Solving
5Part 2: Listening to a Daily Life Conversation
6Part 3: Listening for Information
5Part 4: Listening to a News Item
8Part 5: Listening to a Discussion
6Part 6: Listening to Viewpoints

Note: Test takers will be required to read answer choices in the Listening Test and questions in the Speaking Test. To get an idea of what the test is like, we recommend taking free online interview with us.

Reading

Time allotted: 55-60 minutes

Number of QuestionsComponent Sections
1Practice Task
11Part 1: Reading Correspondence
8Part 2: Reading to Apply a Diagram
9Part 3: Reading for Information
10Part 4: Reading for Viewpoints

Writing

Time allotted: 53-60 minutes

Number of QuestionsComponent Sections
1Task 1: Writing an Email
1Task 2: Responding to Survey Questions

Speaking

Time allotted: 15-20 minutes

Number of QuestionsComponent Sections
1Practice Task
1Task 1: Giving Advice
1Task 2: Talking about a Personal Experience
1Task 3: Describing a Scene
1Task 4: Making Predictions
1Task 5: Comparing and Persuading
1Task 6: Dealing with a Difficult Situation
1Task 7: Expressing Opinions
1Task 8: Describing an Unusual Situation
خودم 4
کلاس های آنلاین آیلتس، سلپیپ و مکالمه با استاد فراهانی

جهت کلاس رایگان آشنایی با آزمون سلپیپ و یا آغاز کلاس های آنلاین با اینجانب کیاوش فراهانی در شبکه اجتماعی اینستاگرام یا واتس اپ پشتیبانی در ارتباط باشید.

آپارات، آیلتس، کلمات ناآشنا
کانال ما در آپارات را دنبال کنید.
youtube logo 2
فیلم های آموزشی رایگان در کانال یوتوب

درباره ادمین زبان انگلیسی

بیست و یک سال سابقه آموزشی, تالیف بیش از 28 عنوان کتاب رسمی و نوشتن 200 مقاله زبان انگلیسی سطوح مختلف.

حتما ببینید

آزمون شبیه ساز تمرین کنید

در این مقاله با هم به بررسی فواید آزمون شبیه ساز برای ارتقا معدل می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

youtube logo 2
صفحه یوتوب ما را دنبال کنید.
error: Content is protected !!