خانه / آیلتس / آیلتس یا تافل؟

آیلتس یا تافل؟

سوال رایج میان داوطلبان آزمون آیلتس یا تافل همواره حول محور انتخاب یکی از این دو آزمون است. اگر تصمیم مهاجرت به کانادا و کشورهای انگلیسی زبان را دارید، باید تسلط خود را بر روی زبان انگلیسی ثابت کنید. شناخته شده ترین آزمون‌های سنجش تسلط بر روی زبان انگلیسی آیلتس و تافل هستند.

در این مقاله به تفاوت‌های تافل و آیلتس می‌پردازیم.

آزمون آیلتس (IELTS)

آزمون آیلتس دارای دو نوع آکادمیک و جنرال است که بنا به تصمیم داوطلب مبنا بر ادامه تحصیل و یا مهاجرت کاری و یا خانوادگی انتخاب میشود. همچنین آزمون آیلتس به هر دو صورت کتبی (Paper based) و یا کامپیوتری (Computer Delivered) میباشد.

آزمون تافل (TOEFL)

تافل یا Test of English as a Foreign Language (TOEFL) نیز مهارت زبانی شما را در بخش‌های Listening، Reading، Writing و Speaking می‌آزماید. این آزمون بصورت اینترنتی یا iBT برگزار می‌شود. تافل در ۴ مهارت، همه به ارزش یکسان، بصورت کاملاً کامپیوتری برگزار می‌شود. شما باید در هر دو مهارت Reading و Listening به همراه Speaking و Writing با استراحتی کوتاه مابین آن، شرکت کنید. مدت زمان آزمون تافل، حدود ۴ ساعت است. تافل اینترنتی نمره‌ای بین ۰ تا ۱۲۰ را برای میزان تسلط داوطلبین انتخاب می‌کند. هر مهارت نهایتاً ۳۰ امتیاز داشته و در انتها مجموع نمره‌های هر مهارت به عنوان نمره Overall ارائه می‌شود.

تفاوت‌های آیلتس با تافل

  1. با آنکه اصل و هدف هر دو آزمون یکسان است اما در جزئیات تفاوت‌های زیادی دارند. تقریبا تمامی سوالات تافل چند گزینه‌ای است اما در آزمون آیلتس شما با جای خالی، چند گزینه‌ای، گراف، پاسخ کوتاه و غیره مواجه می‌شوید.
  2. آزمون تافل کاملاً کامپیوتری برگزار می‌شود و شما با شخص مصاحبه نمی‌کنید و بر روی برگه نمی‌نویسید اما آیلتس به شما حق انتخاب می‌دهد. آیلتس کتبی (Paper based) یا آیلتس کامپیوتری (Computer-Delivered).
  3. در تافل برای بخش Writing شما باید با کیبرد متن خود را تایپ کنید؛ اما در آیلتس کتبی می‌توانید دست‌نویس و در آیلتس کامپیوتری، همانند تافل، تایپ کنید. بخش بلندتر نوشتاری آزمون در آیلتس، ۲۵۰ کلمه و تافل ۳۰۰ کلمه است.
  4. در بخش شنیداری یا Listening تافل، باید به یک ارائه در کلاس‌های دانشگاه یا مکالمه افراد گوش دهید و یادداشت برداری کنید. از یادداشت‌های خود برای پاسخ به سوالات چند گزینه‌ای استفاده خواهید کرد. اما در آیلتس شما به مکالمات ضبط شده گوش داده و در همان لحظه و همزمان، پاسخ سوالات را می‌دهید.

جدول مقایسه

 مواردآیلتستافل
مدت اعتبار ۲ سال ۲ سال 
نوع آزمون هم کتبی هم کامپیوتری فقط کامپیوتری 
آزمون Speaking حضوری و مصاحبه با ممتحن آنلاین و همزمان با مهارت‌‌های دیگر 
مدت امتحان حدود ۳ ساعت حدود ۴ ساعت 
هزینه تقریبی ۲۵۰ دلار ۲۴۵ دلار 
اعتبار مدرک تقریبا همه جهان و همه موسسات امریکا و اغلب موسسات کانادا(موسسات دیگر کشورها نیز آن را معتبر می‌دانند)
نوع پرسش‌ها انواع جای خالی، پر کردنی، چند گزینه‌ای و … اکثراً چند گزینه‌ای 
نمره‌دهی ۰ تا ۹ ۰ تا ۱۲۰ 
کتاب اسپیکینگ آیلتس
بهترین کتاب آمادگی برای بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس شامل پاسخ به سوالات و انواع کارت های سال های قبل

کدام آزمون را انتخاب کنیم؟ آیلتس یا تافل؟

اول از همه باید بدانید که دانشگاه یا سازمان هدف شما کدام آزمون را قبول داشته و چه نمره‌ای را می‌پذیرد. سپس تفاوت‌های آیلتس و تافل را در نظر گرفته و بهترین گزینه مناسب برای خود را انتخاب کنید.

مدت زمان آزمون تافل طولانی‌تر از آیلتس است. اما به نسبت هم راحت‌تر بوده و نیازی به مصاحبه رو در رو با یک ممتحن وجود ندارد. پس اگر با کامپیوتر راحتتر هستید و صحبت کردن رو در رو به شما اضطراب می‌دهد، تافل را انتخاب کنید.

اما اگر حق انتخاب بیشتر برایتان ملاک است، بی‌شک آیلتس بهترین گزینه می‌باشد. شما می‌توانید بین آیلتس کتبی و کامپیوتری انتخاب کنید. می‌توانید روز امتحان Speaking خود را مشخص کرده و دیگر نیازی نیست هر ۴ مهارت را پشت سر هم شرکت کنید.

پس اگر کوتاه‌تر بودن آزمون، حق انتخاب بین کتبی و کامپیوتری، راحتی در انتخاب تاریخ آزمون و مصاحبه رو در رو برای شما اهمیت دارد، آیلتس را انتخاب کنید. اما اگر چند گزینه‌ای بودن سوالات، عدم مصاحبه رو در رو و متوالی بودن همه آزمون ملاک است، تافل انتخاب خوبی‌ست.

نتیجه پایانی

تقریباً تمام سوالات تافل چند گزینه‌ای است و فقط به صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. مدت زمان کل امتحان حدود ۴ ساعت بوده و هر چهار مهارت زبانی را می‌آزماید. در مقابل، آیلتس در دو نوع کتبی و کامپیوتری برگزار می‌شود؛ حدوداً ۳ ساعت زمان برده و سوالات در همه انواع گوناگون چند گزینه‌ای، جای خالی و … طرح می‌شود.

اگر آیلتس را انتخاب کردید، حتماً ماژول آکادمیک یا جنرال را به درستی و با استعلام از سایت دانشگاه یا موسسه هدفتان، انتخاب کنید.

youtube logo 2
504 واژه ضروری، آزمون آیلتس
بهترین منبع واژگان برای آزمون آیلتس
آیلتس یا تافل

درباره ادمین زبان انگلیسی

بیست و یک سال سابقه آموزشی, تالیف بیش از 28 عنوان کتاب رسمی و نوشتن 200 مقاله زبان انگلیسی سطوح مختلف.

حتما ببینید

موضوعات بخش مکالمه آزمون آیلتس

مهارت مکالمه در آیلتس در مکالمه آزمون آیلتس، دانش شما در صحبت کردن عمومی و …

3 نظرات

  1. کیارش آرمانی

    مطلب مهمی بود اما بیشتر دانشگاه های بین المللی آیلتس می خواهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

youtube logo 2
صفحه یوتوب ما را دنبال کنید.
error: Content is protected !!